Tumačenje snova postoji od pamtivijeka. Svi sanjamo i svi tražimo neki smisao u životu, pa tako i u snovima. Neki će reći da se ne sječaju svojih snova, dok neki nisu opterečeni smislom svog života. Sve dok čitate ovaj tekst, siguran sam da vi niste jedni od tih rjetkih.
Ponekad nas snovi šokiraju, ponekad nemaju smisla, a ponekad nam mogu promjeniti život. Neils Bohr je sanjao strukturu atoma i na taj način promjenio život svima. No prije nego se ponadate da ćete sanjati izum koji će promjeniti svijet, za početak može postojati nada da će vam snovi olakšati da zacijelite duboke emocionalne traume. To je naime Morton Schatzman dokazao u svom dugogodišnjem istraživanju koje je objavio 1983. godine u American Scientist.
Može li netko drugi tumačiti moj san?
Može i ne može. Postoje neka uobičajena tumačenja snova popularnih snova, i mi ih pokrivamo na ovim web stranicama. Ali postoje nevjerojatne nijanse. Ako često imate sličan san, a on nije objašnjen na ovim stranicama, to ne znači da taj san nije važan. Snove ne treba doslovno tumačiti. Jedan od popularnijih snova je kada sanjamo svoju majku. Takvi snovi mogu imati praznovjerno značenje, ali mogu imati psihološko značenje. Kad sanjamo majku to može biti povezano s djelom našeg bića koje smo nasljedili od majke ili koje nas podsjeća na našu majku.
Večina naših navika, sposobnosti, saznanja su preuzeta iz okoline. Počevši od naših roditelja, obitelja i uskog kruga prijatelja. Iz tog razloga ne treba čuditi što ih često sanjamo. Tu leži rješenje u tumačenju snova. Samo mi znamo što nam predstavljaju majka, prijatelj ili zmija.
Stoga možda ne možemo očekivati da netko drugi u potpunosti razjasni naše snove, ali nam može pomoći. Obratite pažnju na svoje emocije nakon što se probudite iz nekog sna. Nemojte odmah otvoriti društvene mreže i portale, već stanite trenutak i zapišite svoje dojmove. Sjetite se kako je točno išao san, i pokušajte rastumačiti važne djelove od nevažnih. Vaša podsvjest koja stvara snove, ima poruku za vas, a na vama je da je dešifrirate.
Uzrokuju li loše navike, noćne more?
Upitajte se sami. Hoćete li bolje spavati ako ste cijelu noć pili alkohol i zaspali u robi na kauču, ili ako ste krenuli na počinak prije 23:00 sata? Ponekad je dovoljna večera koja prouzroči žgaravicu dovoljna da prouzroči nočnu moru. Ne, neće vas smaknuti sutra kad se probudite, nego ste pretjerali sa prženom hranom i alkoholom. Tu se isto tako vračamo na prije spomenuto tumačenje snova od stane druge osobe, ma koliko bila stručna. Prije svega, moramo osigurati dobar san, odnosno spavanje. Pa onda krenuti u dublju analizu snova.
Tako je, prije nego krenemo s tumačenjem snova, prvotno moramo protumačiti naše navike i kvalitetu spavanja, pa onda kvalitetu sna. Stoga nebi bilo loše kratko se podsjetiti što je dobro, a što ne kad je u pitanju miran san. Pritom imajmo na umu da se ne treba stresirati ako ne možemo apsolutno svaki dan postići sve na ovoj listi. Ali možemo ustrajati da tako bude što češće.
Kako osigurati dobar san?
- Izuzetno mračna, ili što mračnija prostorija. Naš mozak povezuje svijetlo i dan sa buđenjem. To je naravno upravo suprotno onome što pokušavamo učiniti, a to je spavati i odmoriti se.
- Izbjegavati društvene mreže, novinske portale, elektroničku poštu i bilo kakve druge izvore uzbuđenja pod svaku cijenu. Minimalno 2 sata prije nego legnete u krevet. Posljednje na listi što vam treba prije spavanje je email poruka od ljutog i nezadovoljnog klijenta.
- Izbjegavati gledanje u ekran. Danas je život toliko prožet gledanjem u ekrane, da je teško očekivati da prestanemo s izlaganjem zrakama 2 sata prije spavanja, ali naše oči, a time i naš mozak bi nam bili više nego zahvalni. Slično poput svijetla, plave zrake koju emitiraju pametni telefoni, tableti i ekrani (netom prije spavanja ako gledamo u ekran) daju poruke našem mozgu da je vrijeme za rad, a ne za spavanje.
- Osigurajmo tišinu prilikom sna. Znam da je to ponekad teško, ali poduzmimo što je u našoj moći i pokušajmo eliminirati zvukove koji nas mogu probuditi. Isto tako, zvukovi iz okoliša mogu utjecati na ono što sanjamo, iz tog razloga je važno osigurati apsolutnu tišinu ako želimo pravilno tumačiti naše snove
- Osigurajmo adekvatnu temperaturu. Temperatura može poprilično utjecati na našu kvalitetu sna. Hodamo li kroz pakao, ili se znojimo jer je 30C stupnja i ne možemo normalno spavati? Temperatura u spavaćoj sobi je duža tema i stoga definitivno vrijedna pažnje. Pronađite temperaturu koja vam najviše odgovara, bilo da je siječanj ili srpanj i pokušajte je replicirati svaku noć. Uglavnom nam odgovara hladnija temperatura, koju onda kontriramo adekvatnim pokrivačem, pa čak i po ljeti jer nije dobro spavati gol.
- Izuzetno kvalitetan madrac i jastuk vrijedi svakog centa. Ovdje neću reklamirati niti jednu tvrtku, ali mogu reći da kvalitetni madrac, nadmadrac s memorijskom pjenom i jastuk s memorijskom pjenom nisu jeftina roba. Kvalitetan jastuk o kojem ja pričam može koštati 500kn komad, pa sve do 1000 kn komad. Vaše spavanje, tumačenje snova i život će se promjeniti iz temelja nakon što počnete spavati na visoko kvalitetnom madracu, nadmadracu i jastuku.
- Spavanje i buđenje u isto doba. Dajte sve od sebe da idete na spavanje u isto vrijeme, i nakon nekog vremena ćete se buditi također u isto vrijeme. Mozak voli navike i rituale jer mu to omogućava smanjivanje potrošnje. Kako je naš mozak izuzetno ekonomičan, mozak se konstantno trudi smanjiti potrošnju. Olakšajmo si, i krenimo na počinak na vrijeme i to u isto vrijeme kao i noć prije.
- Uspostavimo male rituale prije spavanja. Operimo zube, pripremimo krevet, zamračimo prostoriju i obavimo druge sitnice koje nam daju do znanja da je vrijeme za spavanje.
- Izbjegavati vježbanje i naprezanje 2 sata prije spavanja. Kod ovoga će svatko osobno morati procjeniti koliko mu treba da se tijelo odmori i ohladi od vježbanja. Suprotno, nemoje biti iznenađeni ako vas usred spavanja probudi noćna mora gdje vam netko reže nogu, nakon čega slijedi buđenje i shvaćanje da vas hvata grč u nozi.
- Izbjegavati unos hrane 3 sata prije spavanja. Već sam čuo da se neki vole dobro najesti, taman prije spavanja i to možda je istina ako je riječ o manjem, zdravom obroku. To u pravilu nije masna pizza od jutros koju ste zagrijali u mikrovalnoj.
- Isto vrijedi i za pića poput alkohola, kave, gaziranih sokova i slično. Isti mogu poprilično utjecati na kvalitetnu sna, pa samim time i tumačenje vaših snova.
- Pronađite najbolju pozu. Opstruktivna apneja u spavanju (sleep apnea, onaj osječaj kad se počnete gušiti u snu i to vas probudi) je nešto što moramo probati rješiti ako mislimo imati mirne snove. Naš mozak može generirati snove koji nas mogu probuditi u istom trenu, ako procjeni da to mora uraditi. Gušenje, odnosno nedostatak zraka je definitivno razlog za buđenje. Pronađimo pozu koja nam najbolje odgovara. Ako imate izuzetno velike grudi i borite se sa opstruktivnom apnejom ne mogu vam preporučiti spavanje na trbuhu ili leđima, dok će za nekog drugog to biti najbolje poze.
- U spavaćoj sobi se…. spava! Tako je, spavaću sobu bi trebalo koristiti isključivo za spavanje i vođenje ljubavi. Gledanje filmova, klopanje ili kojim slučajem ono najgore, posao iz kreveta, je nešto što bi trebalo zaobilaziti u širokom luku. Vjerojatno vam djeluje kao da dresirate sami sebe, ali valjda su nas Ivan Pavlov i njegov pas nečemu naučili?
Zašto su važni dobri uvjete za spavanje?
Iako je ovaj članak na temu tumačenja snova, dobar dio je posvećen osiguravanju dobrog sna. To je iz razloga što puno puta naš mozak, svijest, podsvijest i tako dalje, generiraju snove kako bi nam dali do znanja da slabo spavamo, odnosno da se moramo probuditi i nešto poduzeti. Već smo to u par navrata spomenuli, ali ne škodi ponoviti. To je kao da nam naša podsvjest govori, pretoplo je u spavaćoj sobi, dok ustvari sanjamo ogromnu eksploziju i trčanje kroz požar. Nama se možda budnima i svjesnima čini da je temperatura u spavaćoj sobi sasvim ugodna, međutim, naše tjelo misli sasvim drugačije. Isto tako, ono komunicira sa nama sasvim drugačije!
Nećemo sanjati dragog gospodina koji će nam pristupiti ljubazno i blagim tonom upozoriti da se probudimo i smanjimo grijanje ili otvorimo prozor. To će uraditi na način da ćemo sanjati da smo odjednom stigli na bojno polje usred velike vojne bitke. Okrenut ćemo se u sekundi i pojaviti će se zmaj koji će sukljati vatru direktno na nas.
Jednom kada smo eliminirali vanjske uvjete (star madrac, vručina, buka izvana usljed starih prozora), možemo početi tumačiti snove na osnovu unutarnjih poruka. Ako je prostorija hladna, ispod 20c stupnjeva i nismo jeli ljutu hranu netom prije spavanja, a mi i dalje sanjamo da nas netko napada vatrom odnosno vatrobacačem, onda imamo problem.
Stephen King je napisao uspješnicu po svom snu
Već sam u ovodu spomenuo fizičara Niels Bohra, a sada znate i za Stephena Kinga. Po ovome se da naslutiti jedan uzorak. Fizičari poput Bohra sanjaju atome, dok pisci poput Stephena Kinga sanjaju… Pa idemo ispočetka, tko je Stephen King? Ako ste gledali Shawshank Redemption (Iskupljenje u Shawshanku sa glumcima Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton), Green Mile (Zelena Milja sa Tom Hanksom) onda ste gledali ekranizaciju jedne od Stephenovih novela, romana odnosno priča. Pravi filmofili, ili oni koji su rođeni nešto ranije su možda gledali i film Misery (snimljen 1990 u glavnim ulogama Kathy Bates, James Caan).
Misery je psihološki horor triler roman gdje popularnog pisca otme medicinska sestra. Isprva se čini kao da mu želi pomoći jer mu spasi život nakon prometne nesreće usred mečave, međutim, priča skrene kada naš junak shvati da je zatočen. Da ne skrenemo previše s teme tumačenja snova vratimo se na to kakve veze ima priča koju je sanjao pisac. Mislim da je ovaj primjer zanimljiv jer imamo pisca koji sanja pisca kako ga netko kidnapira i tjera pod prisilom da napiše roman. Ako pratite priču, odnosno direktan uvid u san Stephena Kinga, otkrijemo da medicinska sestra ustvari obožava pisca do bolesne mjere i ne misli ga pustiti na slobodu ako on ne napiše roman njoj u čast.
To nam govori roman, film, al nemojmo zaboraviti, to je bio san koji je sanjao sam autor Stephen King. Kako je napisao u svojoj knjizi “On Writting” (O pisanju). Isprike na manjim netočnostima u slijedećem paragrafu, obzirom da prevodim tekst sa engleskog na hrvatski.
U ranim 1980-im, moja žena i ja smo išli u London na kombinirani put gdje smo spojili ugodno s korisnim. Zaspao sam tokom leta kada sam sanjao popularnog pisca (koji možda je, a možda nije bio ja, ono što sam siguran je da nije bio James Caan) koji je pao u kanđe psihotične obožavateljice. Ona živi sama na farmi usred ničega, izolirana između ostalog i sa svojom paranojom. Drži stoku u štali, uključujući i svojeg ljubimca svinju, Misery. Svinju je nazvala po glavnom junaku serije uspješnica romantičnih romana svog omiljenog pisca.
Nakon što se Stephen King probudio, zapisao je sve čega se sjeća iz sna, na salveti. Do 1990, roman Misery se prodao u gotovo milijun primjeraka.
Da li se Stephen Kinga osječao kidnapirano uz vjerovanje da mora pisati pod prisilom? Da li se podsvjesno bojao da zapadne u kanđe psihotične obožavateljice? Da li je u tom trenutke bio u velikoj potrazi za sljedećom velikom pričom koju bi mogao napisati? Da li mu je podsvijest dostavila rješenje na tu potragu u obliku sna?
Izvucimo nešto pozitivno iz našeg tumačenja snova
Ja sam po prirodi optimist, a vjerujem da ste i vi, inače nebi ovo čitali. Kada tumačim svoje snove pokušavam biti praktičan, i pokušavam iskoristiti što mi moji snovi govore. Gledam na snove kao razgovor sa sobom, na stranom jeziku koji slabo razumijem. Nešto poput pričanja sa česima. Svaku petu riječ razumijete, i treba vam par minuta da pohvatate o čemu se točno radi. I na kraju krajeva, da li su vam te upute korisne ili ne.
Cijela ona priprema i osiguravanje dobrih uvjeta za spavanje nam pomognu da smanjimo šum. Zašto je uklanjanje šumova bitno? Zamislite da sjedite za radnim stolom i pokušavate donjeti neku odluku ili rješiti neki problem. Borite se s time, i sami sebi postavljate pitanja, a niste sigurni u odgovore. Radio svira u pozadini, krene poznata pjesma i dok niste rekli keks, u sebi pjevušite rječi pjesme. Sad više niste sigurni da li je “vino na usnama” ili ste “usnuli vino”. Slično, ali u potpunosti drugačije.
Kad smo osigurali dobre uvjete za spavanje, što onda?
Nakon što smo osigurali dobre uvjete za spavanje, krečemo s tumačenjem snova? Pa ne baš. Snovi se pojavljuju prilikom REM faze spavanja. REM ili rapid eye movement (prijevod s eng. brzo kretanje očiju) je trenutak u kojem sanjamo. Nebitno da li čemo se prilikom buđenja sječati sna ili ne, naše oči se prilikom sanjanja kreću kao da gledamo neki film. Kad smo već na toj temi, postoje slijedeći stadiji. Lagani san, lagani san 2, duboki san (mozak emitira delta radio valove) i REM. Nekada se vjerovalo da postoje 5 fazi, ali posljednje istraživanje iz 2007 na temu razlika između vizualnog ocijenjivanja po klasifikaciji Rechtschaffen and Kales (R&K, 1968) i ocijenjivanja po novim smjernicama American Academy of Sleep Medicine (AASM, 2007), pokazalo je dovoljno velike razlike da zaključe kako postoji 4 faze. Prve tri faze su bez kretanja očiju popriličnog nesvjesnog stanja, dok je 1 REM faza u kojoj smo gotovo budni. No, nastavimo u drugom smjeru jer ipak je ovo članak o tumačenju snova.
Nakon kratkog objašnjenja REM stadija sna, kao i spominjanje ostalih stadija. Da bismo mogli uopće tumačiti snove, moramo ih prvo dosanjati. Hoću reći ako ste na toliko iscrpljeni i spavate jedva 5-6 sati, postoji mogućnost da niti ne stignete do REM stadija. To je još jedan razlog zašto smo toliko vremena provodili pripremajući se za dobar san. S druge strane, ako se budimo tijekom noći iz različitih razloga, postoji mogućnost da nekoliko puta dotaknemo REM spavanje i samim time, ujutro imamo nekoliko različitih snova?
Pogodi što sam sanjao sinoć?
Često volimo prepričavati naše snove ostalim članovima obitelji, ali vjerojatnost je velika da su ti snovi zanimljivi samo nama. S druge strane, neki snovi su toliko čudni, toliko odvratni, toliko privatni da ih vjerojatno nikada nikome nećemo ispričati. Iz tih razloga je najbolje snove prokomentirati sa psihijatrom, ili sam sa sobom putem vođenja osobnog dnevnika. Napišite što ste točno sanjali, kako ste se osječali u tom trenutku, što mislite da je to značilo i zašto to mislite.
Inače, ovo je sjajan trenutak da vas upozorim da je ovaj članak isključivo zabavnog karaktera. Ukoliko imate ozbiljnih problema sa spavanjem, noćnim morama, hodanjem u snu, udaranjem osobe koja je s vama u krevetu ili bilo koji drugi neuobičajeni problem, najbolje je posavjetovati se sa lječnikom opće prakse i potražiti specijalističku pretragu. Ja naprosto ne znam vašu konkretnu situaciju, i ja nemam velikih problema sa spavanjem i sanjanjem na svom skupom jastuku kako sam prije spomenuo. Održavanje ove web stranice je isključivo hobi i želja da podjelim ovo malo znanja o tumačenju snova sa drugim čitateljima.
Još jedna stvar koju možete uraditi prilikom samostalnog komentiranja svojih snova je posavjetovati se sa sanjaricom i simbolikom. Kakve veze imaju psihijatri i simbolika? Pa Sigmund Freud koji je također poznat kao otac psihoanalize je u svojoj knjizi “Tumačenje snova” napisao kako:
Uspio sam pratiti sve te snove do dva čimbenika: (1) do potrebe za razradom bilo kakvih ideja o kojima sam se samo površno bavio tijekom dana – koje su bile samo dotaknute i koje se nisu konačno rješile; i (2) na prisilu da se zajedno povežu sve ideje koje bi mogle biti prisutne u istom stanju svijesti. Besmisleni i kontradiktorni karakter snova mogao bi se pratiti do nekontroliranog porasta ovog potonjeg faktora.’